• +381(0)11 6972858
  • Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Архива

Институт за економику пољопривреде посетила је делегација из Народне Републике Кине коју су чинили годподин Чанг Хуи заменик генералног директора Центра за развој науке и пољопривреде при Министарству пољопривреде НР Кине, годпођа Ху Манхуа директор сектора за смањење сиромаштва и примену нових технологија, са својим сарадницима господином Лу Бо и годподином Лиу Ванг.

 

Том приликом одржан је састанак са директорим Института за економику пољопривреде проф. др Јонелом Субићем и директором Центра за роботику Института Михајло Пупин, проф. др Александром Родићем. Састанку су присуствовали и представници амбасаде НР Кине у Србији, господин Ху и годподин Ли, као и др Наташа Кљајић и мастер агроекономиста Младен Петровић из Института за економику пољопривреде.

 

Тема састанка била је планирање будућих активности у реализацији билатералних пројеката између Републике Србије и НР Кине.

 


Институт за економику пољопривреде посетила је делегација из Академије пољопривредних наука провинције Шандонг, Народне Републике Кине. 

Делегацију је предводио господин Лианг Јигуанг, секретар партијског комитета провинције Шандонг, са својим сарадницима, директорима института из наведене Академије. Састанку су присуствовали помоћница министарке за науку, технолошки развој и иновације проф. др Марина Соковић, господин Ли Руи, други секретар амбасаде НР Кине у Београду, проф. др Зорица Васиљевић, председник УО Института за економику пољопривреде, проф. др Јонел Субић, директор Института за економики пољопривреде и проф. др Ненад Ђурић, директор Института за повртарство из Смедеревске Паланке. Том приликом разговарало се о даљим корацима у сарадњи, поводом потписаног трилатералног меморандума између наведених институција.


У оквиру Форума за економску и трговинску сарадњу Народне Републике Кине и Републике Србије, одржана је свечана церемонија у Сава Центру, и том приликом потписан је трилатерални споразум о сарадњи између Института за економику пољопривреде, Института за повртарство из Смедеревске Паланке и Академије пољопривредних наука из провинције Шандонг. Испред Академије пољопривредних наука провинције Шандонг, меморандум је потписао секретар партијског комитета провинције господин Лианг Јингуанг, проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде и проф. др Ненад Ђурић, директор Института за повртарство из Смедеревске Паланке.


Делегација из провинције Шандонг (Народна Република Кина), посетила је Институт за економику пољопривреде у Београду у периоду од 4-11. септембра 2024. године. Том приликом, први састанак одржан је 5. септембра у Институту за економику пољопривреде, ком су присуствовали директор института, проф. др Јонел Субић, државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација проф. др Мирослав Трајановић, специјални саветник председника за пољопривреду и аграрну политику проф. др Драган Гламочић, представници амбасаде НР Кине у Београду, директор Института за повртарство из Смедеревске Паланке проф. др Ненад Ђурић и директор Института Михајло Пупин др Никола Томашевић. Делегацију из провинције Шандонг чинили су углавном представници кинеских компанија које послују у области пољопривредног сектора, коју је предводио господин Чунсенг Ванг, директор Центра за проучавање модерне културе, туризма и међународне сарадње провинције Шандонг.

 


Институт за економику пољопривреде угостио је делегацију амбасаде Бразила у Републици Србији и фондације Жетулио Варгас у периоду од 2-3. септембра 2024. године. На састанку који је организован у Институту за економику пољопривреде су присуствовали су и представници Института за сточарство, Института Јарослав Черни,Института Михајло Пупин и Продуктне берзе Нови Сад, где се разговарало о могућностима сарадње са наведеном фондацијом и другим научним институцијама из Бразила. Другог дана посете, представници Института су са представницима Амбасаде и Фондације обишли демонстрациону фарму са паметним системима управљања у месту Белегиш.

 

 

 

 


Делегација Института за економику пољопривреде и Института за повртарство из Смедеревске Паланке посетила је провинцију Шандонг, Народна Република Кина, у периоду од 23-30. јула 2024. године. Том приликом делегација је имала низ састанака са представницима Академије пољопривредних наука провинције Шандонг као и са представницима неколико Института који су део наведене Академије. Разговарало се о сарадњи у области научно-истраживачког рада као и о размени истраживача и студената.


Тематски скуп „Унапређење мера подршке локалних самоуправа у сектору пољопривреде и руралног развоја“ одржан је 24. јула 2024. године у Привредној комори Србије. Скуп су организовали Институт за економику пољопривреде, Привредна комора Србије и Продуктна берза уз сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије. Циљ скупа је био да се истакне значај финансијске подршке локалних самоуправа у свху развоја пољопривреде, као и руралног развоја. Учесници скупа били су представници локалних самоуправа са подручју Републике Србије, као и представници домаћих и међународних организација и институција, које у својим програмима имају подршку пољопривреди и руралном развоју.


Научно-стручни скуп „Будућност села и пољопривреде у Србији: Структурни проблеми и модели одрживог развоја“ у организацији Академијског одбора за село САНУ одржан је у Свечаној сали Српске академије наука и уметности 15. маја 2024. године. На скупу су учествовали и представници Института за економику пољопривреде у Београду, проф. др Јонел Субић и др Гордана Радовић.

Проф. др Јонел Субић је имао излагање на тему „Предузећа и инвестициони модели у пољопривреди Србије“, у оквиру рада чији су аутори: проф. др Јонел Субић, др Марко Јелочник и др Лана Настић.

Др Гордана Радовић је имала излагање на тему „Економско-финансијска одрживост пољопривредних газдинстава у Србији“, у оквиру рада чији су аутори: проф. др Зорица Васиљевић, др Гордана Радовић и др Владо Ковачевић.

 

 

 

Аутор текста и фотографија. Г. Радовић


Институт за економику пољопривреде је заједно са Удружењем пољопривреде Привредне коморе Војводине организовао тематски скуп „Финансирање пољопривреде у 2024. години“. Скуп је у форми интерактивног панела одржан 13. марта 2024. године у Привредној комори Војводине, а његов циљ је био да пољопривредне субјекте упозна са финансијском подршком државе уочи пролећне сетве.

Планиране субвенције Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде представила је директорка управе за аграрна плаћања Сања Даниловић, а Драгица Илић, помоћница покрајинског секретара, представила је планирану финансијску подршку за текућу годину Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство. Овом догађају присуствовали су бројни представници пољопривредних газдинстава, замљорадничких задруга, пољопривредних предузећа, који су имали могућност да директно поставе питања представницима надлежних институција и добију конкретне одговоре. Скупу су присуствовали и представници компанија које су продавци семена, репроматеријала, пољопривредне механизације на домаћем тржишту, као и представници локалних самоуправа.

У име Привредне коморе Војводине скуп је поздравио дипл. инж. Младен Петковић, секретар Удружења пољопривреде ПКВ. Он је том приликом рекао да је ова институција увек ту да подстакне и подржи развој аграра, као наше виталне привредне делатности, али и да буде и место сусрета свих заинтересованих страна.

Проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде у Београду је у свом обраћању истакао да је ИЕП једна од најстаријих и најугледнијих научноистраживачких организација у сектору пољопривреде у земљи, а у протеклих 75 година постојања континуирано је пратио економске проблеме аграра, анализирајући их и дајући предлоге за успешан развој овог важног сектора националне економије.

Институт за економику пољопривреде успешно негује, али и развија сарадњу са  пољопривредним субјектима, у циљу реализације трансфера научних знања до крајњих корисника, пољопривредних предузећа и породичних пољопривредних газдинстава, а у сврху развоја нашег аграра, рекао је проф. др Јонел Субић.

Др Гордана Радовић, научни сарадник у ИЕП-у била је модератор панела, заједно са дипл. инж. Младеном Петковићем из ПКВ. Др Радовић је у уводном обраћању истакла да се скуп о финансирању пољопривреде одржава од 2018. године у Привредној комори Војводине, да га је иницирала, јер сматра да је финансирање пољопривреди највећи и најсложенији проблем домаћег аграра, који је стално актуелан у протекле три деценије.

Имајући у виду специфичности пољопривреде, пре свега, сезонски карактер производње, спор обрт капитала, високе трошкове, а нестабилне цене пољопривредно-прехрамбених производа на тржишту, проблем обезбеђења адекватних извора финансирања у погледу квантитета, квалитета и континуитета, је стално присутан, рекла је др Гордана Радовић,

Скуп је организован уз медијску подршку новинско издавачког предузећа „Дневник-Пољопривредник“, Нови Сад.

Аутор фотографија: Кристина Ђого, ПКВ

 

Детаљније на линковима:


Делегација Министарства науке, технолошког развоја и иновација превођена министрком др Јеленом Беговић посетила је Институт за економику пољопривреде и састала се са руководством института на челу са директором др Јонелом Субићем, Управним одбором, Научним већем и истраживачима који раде на овом институту.

Ова посета део је ширег плана Министарства науке, технолошког развоја и иновација да се обиђу све научно-истраживачке организације у Републици Србији, као и да се делегација овог министарства упозна са пословањем ових НИО, њиховим краткорочним и дугорочним плановима за будућност, као и потенцијалним изазовима са којима се суочавају.

Министарка др Јелена Беговић након састанака у изјави за медије рекла је да сматра да је ово најбољи начин да се осети пулс једног института. “Желимо да заједно идентификујемо снаге института и како то као држава и као министарство можемо да помогнемо да буду мало храбрији и да планирају будући развој”, истакла је министарка.

“Ово је институт са дугом традицијом. Основан је после Другог светског рата, 1949. године, са идејом да се бави аграрном политиком земље. То је једна велика одговорност и захтева мултидисциплинарне тимове, а веома је битан за земљу. Пољопривреда је кључна индустријска грана и за преживљавање и за развој једне земље”, навела је она.

“У питању је веома мали институт, попут неколико њих које смо последњих месеци посетили, а да се баве истраживањима везаним за пољопривреду. Гледамо како можемо да их усмеримо да ближе сарађују како би јачали своје снаге. Институт од 30 истраживача, наравно, има и своје предности, јер неке планове може брже и ефикасније да спроведе. Овде смо да им помогнемо, да их умрежимо и да из неке наше визуре и личних искустава помогнемо да буду бољи, да буду храбрији и да буду понекад амбициознији, да се не плаше неуспеха”, истакла је др Беговић. “Дошао је моменат да се сви навикнемо да морамо да се боримо за своје парче колача, да еволуирамо и као појединци и као научне организације, али и као читав научни екосистем”, рекла је она.

“Желимо да водимо отворени дијалог са нашим истраживачима и научницима, а на терену добијамо много бољи увид после оваквих посета. Научницима је, верујем, ветар у леђа да виде да се Министарство и те како интересује за њих, да је спремно да их чује и да интервенише на позитиван начин, како би имали бољи положај, а пример за то је да је решен систем плата у науци који је пуних 12 година мучио научнике”, навела је она, закључивши да је циљ да се научници укључе у креирање своје судбине.

Директор Институт за економику пољопривреде др Јонел Субић у својој изјави за медије истакао је да је ово прва посета министрау последњих двадесет година, колико он ради на овом институту. “Први пут да смо почаствовани да нам у посету дође министарка са својим кабинетом, државним секретарима и помоћницима, како бисмо имали отворен разговорса добронамерним сугестијама и критикама у правцу да се очекују бољи резултати. Има добрих резултата, али увек има простора и за боље резултате”, рекао је он. “Сматрам да са кабинетом министарке др Јелене Беговић је наука у Србији искорачила напред, да се осетио помак и да имамо здраву комуникацију. Институти су стабилни и има простора за младе, који треба да се баве науком и унапреде овај наш научни систем”, закључио је др Субић.

 

Извор НИТРА

 

 

Foto: Zoran Petrović/NITRA

 

Још вести везано за посету Министарке

 

Беговић посетила Институт за економику пољопривреде (srbija.gov.rs)

 

Institut za ekonomiku poljoprivrede - Tanjug

 

Ministarka Begović posetila Institut za ekonomiku poljoprivrede - Naslovi.net

 

https://www.vesti.rs/Vesti/Ministarka-Begovic-posetila-Institut-za-ekonomiku-poljoprivrede.html

 

https://vojvodinauzivo.rs/ministarka-begovic-posetila-institut-za-ekonomiku-poljoprivrede/

https://www.poljoprivrednik.net/7413-ministarka-begovic-posetila-institut-za-ekonomiku-poljoprivrede-agrar-kljucan-za-razvoj-zemlje

 

 


Страна 1 од 13

© 2005-2024 Институт за економику пољопривреде Београд

Search