• +381(0)11 6972858
  • Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Архива

Институт за економику пољопривреде је заједно са Удружењем пољопривреде Привредне коморе Војводине организовао тематски скуп „Финансирање пољопривреде у 2024. години“. Скуп је у форми интерактивног панела одржан 13. марта 2024. године у Привредној комори Војводине, а његов циљ је био да пољопривредне субјекте упозна са финансијском подршком државе уочи пролећне сетве.

Планиране субвенције Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде представила је директорка управе за аграрна плаћања Сања Даниловић, а Драгица Илић, помоћница покрајинског секретара, представила је планирану финансијску подршку за текућу годину Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство. Овом догађају присуствовали су бројни представници пољопривредних газдинстава, замљорадничких задруга, пољопривредних предузећа, који су имали могућност да директно поставе питања представницима надлежних институција и добију конкретне одговоре. Скупу су присуствовали и представници компанија које су продавци семена, репроматеријала, пољопривредне механизације на домаћем тржишту, као и представници локалних самоуправа.

У име Привредне коморе Војводине скуп је поздравио дипл. инж. Младен Петковић, секретар Удружења пољопривреде ПКВ. Он је том приликом рекао да је ова институција увек ту да подстакне и подржи развој аграра, као наше виталне привредне делатности, али и да буде и место сусрета свих заинтересованих страна.

Проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде у Београду је у свом обраћању истакао да је ИЕП једна од најстаријих и најугледнијих научноистраживачких организација у сектору пољопривреде у земљи, а у протеклих 75 година постојања континуирано је пратио економске проблеме аграра, анализирајући их и дајући предлоге за успешан развој овог важног сектора националне економије.

Институт за економику пољопривреде успешно негује, али и развија сарадњу са  пољопривредним субјектима, у циљу реализације трансфера научних знања до крајњих корисника, пољопривредних предузећа и породичних пољопривредних газдинстава, а у сврху развоја нашег аграра, рекао је проф. др Јонел Субић.

Др Гордана Радовић, научни сарадник у ИЕП-у била је модератор панела, заједно са дипл. инж. Младеном Петковићем из ПКВ. Др Радовић је у уводном обраћању истакла да се скуп о финансирању пољопривреде одржава од 2018. године у Привредној комори Војводине, да га је иницирала, јер сматра да је финансирање пољопривреди највећи и најсложенији проблем домаћег аграра, који је стално актуелан у протекле три деценије.

Имајући у виду специфичности пољопривреде, пре свега, сезонски карактер производње, спор обрт капитала, високе трошкове, а нестабилне цене пољопривредно-прехрамбених производа на тржишту, проблем обезбеђења адекватних извора финансирања у погледу квантитета, квалитета и континуитета, је стално присутан, рекла је др Гордана Радовић,

Скуп је организован уз медијску подршку новинско издавачког предузећа „Дневник-Пољопривредник“, Нови Сад.

Аутор фотографија: Кристина Ђого, ПКВ

 

Детаљније на линковима:


Делегација Министарства науке, технолошког развоја и иновација превођена министрком др Јеленом Беговић посетила је Институт за економику пољопривреде и састала се са руководством института на челу са директором др Јонелом Субићем, Управним одбором, Научним већем и истраживачима који раде на овом институту.

Ова посета део је ширег плана Министарства науке, технолошког развоја и иновација да се обиђу све научно-истраживачке организације у Републици Србији, као и да се делегација овог министарства упозна са пословањем ових НИО, њиховим краткорочним и дугорочним плановима за будућност, као и потенцијалним изазовима са којима се суочавају.

Министарка др Јелена Беговић након састанака у изјави за медије рекла је да сматра да је ово најбољи начин да се осети пулс једног института. “Желимо да заједно идентификујемо снаге института и како то као држава и као министарство можемо да помогнемо да буду мало храбрији и да планирају будући развој”, истакла је министарка.

“Ово је институт са дугом традицијом. Основан је после Другог светског рата, 1949. године, са идејом да се бави аграрном политиком земље. То је једна велика одговорност и захтева мултидисциплинарне тимове, а веома је битан за земљу. Пољопривреда је кључна индустријска грана и за преживљавање и за развој једне земље”, навела је она.

“У питању је веома мали институт, попут неколико њих које смо последњих месеци посетили, а да се баве истраживањима везаним за пољопривреду. Гледамо како можемо да их усмеримо да ближе сарађују како би јачали своје снаге. Институт од 30 истраживача, наравно, има и своје предности, јер неке планове може брже и ефикасније да спроведе. Овде смо да им помогнемо, да их умрежимо и да из неке наше визуре и личних искустава помогнемо да буду бољи, да буду храбрији и да буду понекад амбициознији, да се не плаше неуспеха”, истакла је др Беговић. “Дошао је моменат да се сви навикнемо да морамо да се боримо за своје парче колача, да еволуирамо и као појединци и као научне организације, али и као читав научни екосистем”, рекла је она.

“Желимо да водимо отворени дијалог са нашим истраживачима и научницима, а на терену добијамо много бољи увид после оваквих посета. Научницима је, верујем, ветар у леђа да виде да се Министарство и те како интересује за њих, да је спремно да их чује и да интервенише на позитиван начин, како би имали бољи положај, а пример за то је да је решен систем плата у науци који је пуних 12 година мучио научнике”, навела је она, закључивши да је циљ да се научници укључе у креирање своје судбине.

Директор Институт за економику пољопривреде др Јонел Субић у својој изјави за медије истакао је да је ово прва посета министрау последњих двадесет година, колико он ради на овом институту. “Први пут да смо почаствовани да нам у посету дође министарка са својим кабинетом, државним секретарима и помоћницима, како бисмо имали отворен разговорса добронамерним сугестијама и критикама у правцу да се очекују бољи резултати. Има добрих резултата, али увек има простора и за боље резултате”, рекао је он. “Сматрам да са кабинетом министарке др Јелене Беговић је наука у Србији искорачила напред, да се осетио помак и да имамо здраву комуникацију. Институти су стабилни и има простора за младе, који треба да се баве науком и унапреде овај наш научни систем”, закључио је др Субић.

 

Извор НИТРА

 

 

Foto: Zoran Petrović/NITRA

 

Још вести везано за посету Министарке

 

Беговић посетила Институт за економику пољопривреде (srbija.gov.rs)

 

Institut za ekonomiku poljoprivrede - Tanjug

 

Ministarka Begović posetila Institut za ekonomiku poljoprivrede - Naslovi.net

 

https://www.vesti.rs/Vesti/Ministarka-Begovic-posetila-Institut-za-ekonomiku-poljoprivrede.html

 

https://vojvodinauzivo.rs/ministarka-begovic-posetila-institut-za-ekonomiku-poljoprivrede/

https://www.poljoprivrednik.net/7413-ministarka-begovic-posetila-institut-za-ekonomiku-poljoprivrede-agrar-kljucan-za-razvoj-zemlje

 

 


У Новом Саду, у Привредној комори Војводине 21. фебруара 2024. године потписан је Споразум о сарадњи Института за економику пољопривреде у Београду и Привредне коморе Војводине. Споразум су потписали проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде и Бошко Вучуревић, председник Привредне коморе Војводине. Споразумом је предвиђено да будућа сарадња обухвати научно-стручне активности у циљу анализе, подстицања и афирмације развоја пољопривреде, агропривреде, као и руралног развоја на подручју АП Војводине.

            Потписивању овог споразума су присуствовали и представници Института за економику пољопривреде: проф. Др Зорица Васиљевић, председница Управног одбора, проф. др Борис Кузман и др Гордана Радовић.

 


Проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде у Београду потписао је Уговор о научноистраживачкој и пословно-техничкој сарадњи са др Ненадом Тркуљом, директором Института за заштиту биља и животну средину у Београду, 09.02.2024. године у Београду.

Сарадња између уговорних страна обухвата следеће активности:

  • Сарадња у области научноистраживачког и стручног рада.
  • Успостављање сарадње са привредом.
  • Успостављање и развијање посебног вида сарадње између Сектора за научноистраживачки рад Института за економику пољопривреде у Београду и Службе за научно истраживачке послове Института за заштиту биља и животну средину у Београду.
  • Сарадња у области едукације пољопривредних произвођача.
  • Друге активности сарадње од заједничког интереса.

Panel na temu „Kako povećati prihod u poljoprivredi“ održan je 24. januara 2024. godine u Novom Sadu, u Privrednoj komori Vojvodine. Organizatori panela bili su Privredna komora Vojvodine, Privredna komora Srbije i preduzeće „Info tim logistika“, a suorganizatori: Institut za ekonomiku poljoprivrede – Beograd, Produktna berza – Novi Sad, Zadružni savez Vojvodine i Poljoprivredni fakultet – Novi Sad. Uvodna izlaganja na panelu imali su: Žarko Galetin, agrarni analitičar, na temu „Analiza tržišta ratarskih proizvoda – projekcije za 2024. godinu“; DVM Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda u Privrednoj komori Srbije, koji je izlagao na temu „Povećanje proizvodnje – domaće potrebe – potencijali izvoza“ i Goran Knežević, koji je govorio ispred Udruženja „Biogas“ na temu „Elektrane na biogas – doprinos ruralnom razvoju“. U ime Instituta za ekonomiku poljoprivredu u Beogradu učesnike skupa, među kojima su bili pretežno predstavnici poljoprivrednih preduzeća i poljoprivrednih gazdinstava, pozdravila je dr Gordana Radović. Ona je tom prilikom istakla da Institut ove godine obeležava 75 godina kontinuiranog rada u okviru kojih je dao značajan doprinos razvoju našeg agrara. Skupu je prisustvovao i dr Anton Puškarić, naučni saradnik u Institutu za ekonomiku poljoprivrede u Beogradu.

                                                 


Проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде у Београду потписао је Уговор о сарадњи са деканом Факултета агробиотехничких знаности, проф. др. сц. Крунославом Змаићем, 24. јануара 2024. године у Осијеку. Овим уговором, између осталог, превиђена је сарадња две институције у области размене знања и тестирања нових технологија, заједничког учешћа у научним и стручним пројектима, као и у писању научних и стручних радова, а с циљем промоције науке и струке. Истог дана на Факултету агробиотехничких знаности у Осијеку одржан је округли сто на тему “Осигурање пољопривредне производње у условима климатских промена” у чијем раду је учествовао проф. др Јонел Субић, а којем су присуствовали и представници Института за економику пољопривреде, др Марко Јелочник, помоћник директора и др Мирослав Недељковић. 

 

          


Као резултат досадашње сарадње, 29 јануара 2023. године је закључен Споразум о пословно-техничкој сарадњи између Института за економику пољопривреде у Београду – ИЕП (кога заступа директор проф. др Јонел Субић) и Високе школе за пословну економију и предузетништво у Београду - ПЕП (коју заступа директорица проф. др. Гордана Ђорђевић). Предмет овог споразума је пословно-техничка сарадња у области науке и образовања, а у циљу јачања развоја научних истраживања, образовних капацитета и бољег искоришћења расположивих достигнућа страна потписница у области науке и образовања.

Истог дана, између ИЕП и ПЕП је потписан и Уговор о заједничком издавању часописа „International Review Belgrade“. Од децембра 2023. године, часопис је категорисан као публикација М23 категорије према категоризацији надлежног Министарства (https://nitra.gov.rs/images/vesti2023/26-12-2023-Lista-naucnih-casopisa-domacih-izdavaca-za-2023g.pdf).


images/2023/Naucni Skup 2023 /6.jpgЗакључци са Међународне научне конференције

- Одржива пољопривреда и рурални развој -IV“ -

 

Институт за економику пољопривреде у Београду је у периоду од 14. до 15. децембра 2023. године организовао и одржао Међународну научну конференцију „Одржива пољопривреда и рурални развој - IV“. Meђународна научна конференција је ове године одржана на комбинован начин, личним присуством аутора и „on-line“ путем Интернета (преко Zoom апликације).

На Конференцији је представљено укупно 77 радoва, из земље и иностранства. Своје активно учешће, поред домаћих, узели су бројни аутори из иностранства  (Аустрија,  Босна и Херцеговина, Бугарска, Беларусије, Индије, Кина, Мађарска, Норвешке, Нигерије, Португалије Румунија, Руска Федерација, Северна Македонија, Сједињених Америчких Држава, Словеније, Холандија и Хрватска, Чиле). Оба дана рада Конференције, своје активно учешће је узело више од 120 учесника из земље и иностранства. 

На отварању првог дана, учеснике Конференције је поздравио проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде у Београду. Присутнима су се обратили и г-дин Александар Богићевић, помоћник Министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије; проф. др. Зорица Васиљевић, специјална саветница у Министарству за бригу о селу Републике Србије и чланица Академијског одбора за село САНУ; г-дин Ристо Костов, специјални саветник у Министарству за бригу о селу Републике Србије и секретар Националног тима за препород села Србије. Присутним учесницима су се такође обратили и г-дин Александар Богуновић, секретар Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије; г-дин Ли Руи, други секретар Амбасаде Републике Кине у Србији (задужен за науку и технолошки развој); проф. др Алина Дима, проректорка Универзитета економских наука у Букурешту, Румунија; проф. др Луминица Киву, директорка Националног института економских наука "Костин К. Киритеску", Румунска академија, Румунија и проф. др Николета Матеок-Сирб, директорка истраживачког центра за одрживи рурални развој Румуније (Румунска академија, огранак Темишвар). Учеснике Конференције су поздравили и проф. др Вили Драгомир, директор Института зе економику пољопривреде и рурални развој у Букурешту (Академија пољопривредних и шумарских наука); проф. др Андреј Жан Василе, председник Међународне научне мреже за економију и биоекономију из Плоештија, Румунија. Међународну научну конференцију је отворила др Марина Соковић, научни саветник, помоћница Министра за науку, технолошки развој и иновације Републике Србије.

На почетку рада другог дана, учеснике конференције су поздравили проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде у Београду; проф. др Иван Бошњак, државни секретар у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог. Такође, учеснике Конференције су поздравили и представник Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, г-дин Мирко Влачо; проф. др Снежана Јанковић, председница Савета за паметну пољопривреду Привредне коморе Београда и г-дин Миодраг Весели, координатор за пољопривреду Привредне коморе Београда. Присутнима су се обратили и г-дин Славољуб Плавшић, испред Задружног савеза Србије; мр Јелена Несторов Бизоњ, Председница задружног савеза Војводине и Небојша Прекић, председник Општег задружног савеза Србије. Такође, учеснике Конференције су поздравили и г-дин Љубиша Стевановић, директор Пољопривредно-ветеринарске школе са домом ученика у Рековцу и Ученичке задруге "Плодови Левча"; г-дин Никола Пауновић, начелник за привреду града Крагујевца; проф. др Божо Илић, генерални директор RICO тренинг центра у Београду и проф. др Зорица Васиљевић, председница Управног одбора Института за економику пољопривреде у Београду. Испред Надзорног одбора Фонда за науку Републике Србије, проф. др Радован Пејановић је поздравио присутне и отворио рад Конференције другог дана.

У пленарној секцији конференције, која је одржана првог дана, представљено је укупно 12 радова еминентних аутора из Румуније, Чилеа, Руске Федерације, Мађарске, Кине и Хрватске. Након представљања резултата рада и истраживања еминентних колега из иностранства, одржана је дискусија у којој су сви учесници активно учествовали и изнели своја мишљења и дали своја виђења представљених радова и њихових резултата истраживања.

С обзиром на чињеницу да се Конференција ове године одвијала комбиновано, присуством аутора и „on-line“ путем Интернета, након пленарне секције у редовном раду пружена је могућност да своје радове представе аутори из иностранства (Бугарске, Северне Македоније, Румуније, Хрватске, Словеније и Нигерије). Рад Конференције првог дана, завршен је дискусијом и округлим столом на коме су учесници имали прилике да кажу своја виђења о представљеним радовима и резултатима истраживања.

Другог дана Конференције, представљено је укупно 44 рада. У пленарној секцији је предстацљено 8 радова еминентних аутора из Републике Србије, док су преосталих 36 радова представљени кроз 4 тематске секције (Агробизнис, Биотехнологија, Ревитализација руралних подручја и Дигитализација у пољопривреди). Након представљених радова одржан је округли сто, а учесницима су се представили пољопривредни произвођачи из Задружног савеза Шумадије и Поморавља из Јагодине, који су том приликом приказали део својих производа. Такође, присутнима су се представили и г-дин Нандор Вереш из Земљорадничке задруге АГРОСОЈ из Неузине и г-дин Тоша Матић, директор ЗЗ "Паприка" из Мартоноша.

Након доношења одговарајућих закључака, рад Конференције је затворио Директор Института за економику пољопривреде у Београду проф. др Јонел Субић који је закључио да су у радовима приказана нова сазнања из области одрживе пољопривреде и руралног развоја, биотехнологије и дигитализације, као и да су аутори проблематици пришли са различитих аспеката, пружајући своја виђења и сазнања из актуелне проблематике, која су од великог значаја за даљи напредак науке и развој друштва у целини.

 

                                                                                     Председница Организационог одбора

                                                                    Др Маријана Јовановић Тодоровић, научни сарадник

 

 


ORGANISES THE INTERNATIONAL CONFERENCE
"Multidimensional Tendencies in Sustainable Development" (TENDEV 2023)
The 1St Edition
"Challenges and strategies for sustainable development facing the climate change"
19-20 October 2023

Академијски одбор за село САНУ, у суорганизацији са Истраживачким центром за одрживи рурални развој Румуније, Румунске академије – Огранак у Темишвару, организује МЕЂУНАРОДНУ КОНФЕРЕНЦИЈУ ”TENDEV 2023 - Изазови и стратегије одрживог развоја суочене са климатским променама” која ће се одржати од 19. до 20. октобра 2023. године у Румунској Академији – Огранак у Темишвару.

Конференција има мултидисциплинарни карактер и бави се фундаменталним и будућим питањима у области одрживog развојa који подразумева обезбеђивање истовременог економског развоја, заштите животне средине  и социјалне заштите.

Document (PDF)

AFIS A3 (PDF)


Страна 1 од 13

© 2005-2024 Институт за економику пољопривреде Београд

Search