• +381(0)11 6972858
  • Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Архива

Симболично, на дан Светог Николе, после укидања визног режима првих 50 грађана из Србије полетело је пут европских престоница. У оквиру пројекта “Европа за све” који је покренуо кабинет потпредседника Владе Републике Србије за европске интеграције, мр Божидара Ђелића, у сарадњи са Европским покретом у Србији и медијским партнерима, грађани су посетили Брисел, Рим, Берлин и Париз у периоду од 19. – 26. децембра.

slika_1 slika_2

alt

Током 2006/2007. године запослени у Институту за економику пољопривреде - Београд радили су на изради Стратегије развоја општине Мали Зворник. Драфт верзија Стратегије предата је надлежном органу локалне самоуправе крајем 2006. године, док је сам документ усвојен током 2007. од стране Скупштине општине Мали Зворник. Задовољни квалитетом урађеног посла, руководећа лица општине Мали Зворник поверила су Институту и израду Акционог плана општине Мали Зворник. Акциони план је креиран и усвојен током 2007. године.

Такође у истом периоду истраживачи Института били су ангажовани на изради Програма економског и социјалног развоја МЗ Глогоњ. Драфт верзија Програма развоја предата је наручиоцу крајем 2006. године, док је сам документ усвојени током 2007. од стране Савета МЗ Глогоњ.

У 2007. години истраживачи Института започињу и радове на изради Стратегије развоја Дистрикта Брчко – БиХ, у сарадњи са Економским факултетом из Тузле - БиХ. Израда овог документа је у завршној фази, а финализација истог се очекује почетком 2008. године.

Током 2007. године истраживачки тим Института започиње и радове на изради Стратегија развоја општина Беочин и Мионица. Израда ових докумената је у завршним фазама, а финализација истих се очекује до половине 2008. године.

У 2008.години започет је рад на Стратегији развоја пољопривреде, прехрамбене индустрије и руралног развоја града Београда и на Стратегији развоја пољопривреде и агроиндустрије на подручју општине Панчево.


Током 2006. и 2007. године одређени број истраживача Института за економику пољопривреде је учествовао на реализацији два пројекта из области екологије који су били финансирани од стране Балканске еколошке асоцијације B.EN.A. у сарадњи са Carlsberg-ом д.о.о. Србија, и то:

  • Еколошки и економски аспекти наводњавања поврћа водом различитог квалитета, и
  • Утицај концентрације тешких метала у води за наводњавање на садржај тих метала у гајеним културама.

Пројекти су се односили на подручје Општине Панчево која је уврштена на листу црних еколошких тачака у Републици Србији због велике угрожености њених природних ресурса.

Предмет проучавања у пројектима били су вода и земљиште као необновљиви природни ресурси на којима почива све живо на земљиној кугли, укључујући и државу, и нацију, и целокупну привреду било ког подручја.

Пројекти су обухватили три Експериментална поља, на три локалитета општине Панчево. Једно огледно поље је било лоцирано у селу Глогоњ, друго у селу Банатски Брестовац а треће је припадало средњој пољопривредној школи „Јосиф Панчић“ из Панчева. Огледна поља су била под пластеницима у којима су се, у периоду октобар 2006. – април 2007. године, од повртарских култура гајили зелена салата, спанаћ, црни лук и ротквице. У пластенике је уведена савремена и модерна технологија производње са системом за наводњавање орошавањем.

Истраживачка активност која је планирана током реализације пројекта, пратила је утицај воде различитог квалитета, са три различита локалитета и на три различита типа земљишта, и на висину и квалитет приноса гајеног поврћа.


© 2005-2024 Институт за економику пољопривреде Београд

Search