У периоду од 9. до 11. децембра 2009. године одржан је 113. Семинар ЕААЕ под називом - Улога знања, иновација и хуманог капитала у мултифункционалној пољопривреди и територијалном руралном развоју, поводом 60. годишњице постојања и рада Института за Економику Пољопривреде из Београда.
Домаћини скупа, Институт за економику пољопривреде из Београда и Народна скупштина Републике Србије, као место одржавања радног дела Семинара, потрудили су се да добром организацијом и квалитетним радом оставе најбоље утиске на домаће и стране госте, а њихов боравак у Београду учине вредним за памћење.
Семинар је испред домаћина отворио Проф. др Драго Цвијановић, директор Института за економику пољопривреде из Београда. Многобројне госте су потом поздравили Проф. др Славица Ђукић Дејановић, председница Скупштине Србије и министар пољопривреде др Саша Драгин, честитавши уједино свим запосленима ИЕП јубиларну 60-то годишњицу институције.
У име европске асоцијације аграрних економиста, аудиторијуму се обратио др Krijn Поппе, генерални секретар ЕААЕ из Хага, Холандија, изразивши своје посебно задовољство сто се 113. Семинар ЕААЕ одржава управо у Београду, а поводом значајног јубилеја Института за економику пољопривреде. Придруживши се претходним честиткама, захвалио се свим члановима Института на добро организованој манифестацији, пожелевши свим учесницима Семинара пријатан рад и добре финалне закључке. Затим су домаћину топле речи честитке упутили многобројни декани и директори факултета, института, државних институција, предузећа и банака из земље и иностранства.
На Семинару је презентовано и публиковано 86 радова (4 уводна реферата по позиву, 60 усмено презентованих радова и 22 рада презентована путем постера) од стране еминентних стручњака из бројних светских, европских и домаћих универзитета и института.
Поред бројних гостију, током три дана, на Семинару је директно учествовало 228 аутора и коаутора, из 26 земаља са 3 светска континента, и то из Холандије, САД, Мађарске, Норвешке, Шкотске, УК, Румуније, Кипра, Латвије, Јапана, Пољске, Италије, Данске, Француске, БиХ, Немачке, Литваније, Словеније, Белгије, Бугарске, Македоније, Русије, Молдавије, Грчке, Португала и Србије.
Првог дана Семинара, по церемонији свечаног отварања, одржана су два пленарна заседања. Своје уводне реферате су изнели: Проф. др Alan Randall са Охајо Универзитета, УСА, на тему – Мултифункционална пољопривреда и регионални економски раст; Проф. др Eirik Romstad са Норвешког факултета природних наука, на тему – Разумевање страна понуде и тражње код повезаних производа и услуга; и Проф. др Andras Nabradi са Универзитета из Дебрецина, на тему - Улога иновација и знања – инфраструктура и институције. Пленарним заседањима су председавали Проф. др Wim Heijman са Wageningen Универзитета из Холандије, Проф. др Данило Томић са Више пословне школе струковних студија из Новог Сада и Проф. др Небојша Новковић са Пољопривредног факултета из Новог Сада, а дискусије успешно иницирали Проф. др Kenneth Thomson са Универзитета Aberdin из Шкотске и Проф. др Зоран Његован са Пољопривредног факултета из Новог Сада.
По завршетку Пленарних заседања, приступило се паралелном одржавању првог дела све 4 радне секције, на којима су могућност презентације својих радова добили за тај термин планирани аутори. По завршетку радног дела, пригодном вечером у ресторану Народне скупштине, сви гости су добили прилику да у пријатној атмосфери кроз неформалне разговоре учврсте стара и стекну нова пријатељства.
Други дан Семинара протекао је у наставку извођења радних секција и оралних презентација учесника. У поподневним часовима је одржана Панел дискусија, коју је успешно водио модератор Csaba Forgacs са Универзитета из Будимпеште, Мађарска. Пријатно вече уз звуке евергрин и староградске музике је проведено у Клубу посланика на пригодном коктелу организованом од стране Министарства пољопривреде.
Трећи дан скупа, 11.12.2009., тематски је био посвећен Систему образовања, научно истраживачког и саветодавног рада у пољопривреди Србије. Обављена је краћа посета ПСС Институту “Тамиш“ из Панчева, као и одабраним пољопривредним газдинствима у селу Глогоњ. Поподневни часови су уз пригодан културно уметнички програм и богату трпезу из ризнице војвођанске националне кухиње, проведени у селу Глогоњ у изузетно пријатељској атмосфери.
Семинар је успешно стимулисао дискусију о месту, улози, значају и нивоу знања, иновација, истраживања и хуманог капитала у мултифункционалној пољопривреди и развоју руралних средина. Донешени закључци и препоруке (фокус на мултидисциплинарном приступу мултифункционалној пољопривреди и руралном развоју) надасеве ће бити значајна основа у даљем раду, како агроекономске струке, тако и руралних социолога, правника, економиста и осталих заинтересованих страна.